Zlepšujeme prostředí školy ...

Školní parlament ZŠ Dubeč

Starodubečská 413
Praha 10 - Dubeč
107 00

parlamentzsdubec@seznam.cz

Základní škola Dubeč

Ústava Školního parlamentu

Ze dne 5.5.2014
 

Preambule

My, žáci školy, jsme se rozhodli, s největším vědomím a svědomím, že zakládáme Školní parlament, fungující na demokratických principech, respektující svobodný názor jedince a zachování lidské důstojnosti žáků školy. Nejde však o organizaci, která by vznikla za účelem přebrání odpovědné funkce školy, jde o organizaci, která si klade za cíl, aby bylo dosaženo cílů, které si žáci přejí, a aby jejich názory zprostředkované Školním parlamentem byly chápány a respektovány ze strany učitelů a vedení školy.

Tento dokument budiž jejím průvodcem i kazatelem.

 

§1. Základní ustanovení

Čl. 1. Školní parlament je samosprávný orgán, fungující na půdě školy a zasahující pouze do věcí školy.

Čl. 2. Školní parlament a jeho členové si uvědomují a za všech okolností respektují, že Školní parlament nemůže rozhodovat o vnitřních záležitostech školy, ani nemůže škole určovat svá pravidla, rozhodovat o daných problémech, které nemají jakoukoli spojitost s fungováním a povinnostmi Školního parlamentu.

Čl. 3. Školní parlament je i přes všechny okolnosti samosprávným orgánem volen a kontrolován žáky, a tudíž nemůže, a ani nesmí, být zvolen, zorganizován, nebo veden vedením školy, ani jím nesmí být kontrolován, kromě koordinátora Školního parlamentu Mgr. Pavlíny Ticháčkové.

Čl. 4. Školní parlament je orgánem žáků, byl založen na základě § 21 zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, a na jeho principech funguje, může rozhodnout o akcích s žáky, vydávat své tisky nebo vést vlastní internetovou stránku.

 

§2. Funkce

Čl. 1. Funkci v oblasti vedení Školního parlamentu může získat jakýkoli člen Školního parlamentu podle zákona o hlasování (§6).

Čl. 2. Člen, který získá a příjme funkci, zároveň přijímá veškerou odpovědnost s ní související.

Čl. 3. Vedení Školního parlamentu se skládá ze čtyř funkcí: předseda, místopředseda, tajemník a zapisovatel.

Čl. 4. Předseda, nejvyšší funkce, má za povinnosti svolávat schůze, určovat jejich datum, scházet se s vedením školy o důležitých jednáních a zajišťuje fungování Školního parlamentu.

Čl. 5. Místopředseda Školního parlamentu je pravá ruka předsedy Školního parlamentu, má na starosti důležitá jednání s předsedou i s vedením školy, v případě nepřítomnosti předsedy Školního parlamentu, zastupuje všechny jeho funkce.

Čl. 6. Tajemník se může zúčastnit důležitých jednání s předsedou i místopředsedou v případě, že místopředseda i předseda Školního parlamentu nejsou přítomni, zastupuje všechny jejich funkce.

Čl. 7. Zapisovatel má na starosti výpis důležitých informací ze schůzí Školního parlamentu, musí se řídit zákonem o zápisech schůzí.

Čl. 8. Koordinátor má na starosti dohlížet na fungování Školního parlamentu, ale nesmí zasahovat do hlasování, rozhodnutí nebo členského zastoupení. Koordinátorem je paní učitelka Mgr. Pavlína Ticháčková.

Čl. 9. Člen s přidělenou funkcí, který neplní povinnosti své funkce, může být funkce zbaven. Návrh na zbavení člena funkce může podat jakýkoli člen Školního parlamentu.

Čl. 10. V případě, že člen neplní svoje povinnosti jeho přidělené funkce, může být na základě kladného hlasování zbaven své funkce podle zákona o hlasování (§6).

Čl. 11. Pokud je člen zbaven funkce, musí být funkce řádným hlasováním přidělena jinému členovi.

Čl. 12. Žádný člen Školního parlamentu nesmí zastávat dvě funkce současně.

Čl. 13. Moc funkce do něj vložena nesmí jim být zneužívána.

 

§3. Volby

Čl. 1. Volba je individuální, tajná, dobrovolná a přímá.

Čl. 2. Kandidáty dané třídy mohou volit pouze žáci ze třídy kandidáta.

Čl. 3. Volby se mohou konat od 30. dne zbývajícím do konce školního roku.

Čl. 4. Datum voleb je dva týdny předem vyhlášen, a během této čekací lhůty se mohou za každou třídu přihlásit kandidáti.

Čl. 5. Žáci přihlašují svoji kandidaturu předsedovi Školního parlamentu nebo někomu z vedení Školního parlamentu, svému předsedovi třídy, pokud nějakého mají, popřípadě koordinátorovi.

Čl. 6. Kandidovat mají právo i ti, kteří byli členové Školního parlamentu minulé nebo jiné funkční období.

Čl. 7. V případě, že se nepřihlásí alespoň čtyři kandidáti z každé třídy, je volba v dané třídě zcela náhodná.

Čl. 8. Voleb se mohou zúčastnit pouze žáci od 5. do 8. ročníku.

Čl. 9. Volba probíhá pomocí zaškrtnutí daného pole u jmen kandidátů nebo oblíbenců. Vybrat si však mohou pouze dva kandidáty.

Čl. 10. Pokud mají první tři či druzí dva kandidáti stejný počet hlasů, koná se mezi nimi druhé kolo volby, aby bylo dosaženo dvou vybraných kandidátů.

Čl. 11. V případě, že si žáci budou přát většinovým veřejným hlasováním, pomocí zvednutí ruky, do Školního parlamentu i žáka skončivšího na 3. pořadovém místě, může se stát členem Školního parlamentu.

Čl. 12. Na volby dohlíží a kontroluje je současné vedení Školního parlamentu.

Čl. 13. Nově zvolení žáci do Školního parlamentu se stávají členy na začátku nového školního roku.

 

§4. „Dovolby“

Čl. 1. Pokud z důvodu vyloučení, nebo jiných příčin ztratí člen Školního parlamentu svůj mandát, je na jeho místo volen nový člen Školního parlamentu jeho třídou pomocí tzv. „dovolby“.

Čl. 2. Dovolba probíhá individuálně, je dobrovolná, tajná a přímá.

Čl. 3. V dané třídě je sestavena kandidátka o členství ve Školním parlamentu, jestliže se nikdo před dovolbami nepřihlásí na kandidátku, je dovolba zcela náhodná.

Čl. 4. V náhradních dovolbách nesmí kandidovat, ani nesmí být zvolen vyloučený člen Školního parlamentu.

Čl. 5. Dovolba za vyloučeného člena musí být vyhlášena nejdéle týden po vyloučení nebo po obhajobě vyloučeného člena a čas k zapsání kandidatury k dovolbám je týden před konáním dovoleb.

Čl. 6. Žáci se zapisují ke kandidatuře přes předsedu Školního parlamentu.

Čl. 7. Datum pořádání dovoleb určuje předseda Školního parlamentu.

Čl. 8. Dovolby doplňují kapacitu členů Školního parlamentu za danou třídu.

Čl. 9. V případě, že se volí dva noví členové, stávají se členy první dva žáci třídy.

Čl. 10. V případě, že se nepřihlásí alespoň čtyři kandidáti z dané třídy, je dovolba zcela náhodná.

Čl. 11. Žák, který bude zvolen členem Školního parlamentu, se stává s okamžitou platností členem Školního parlamentu a přijímá odpovědnosti a povinnosti s ní spojenou.

Čl. 12. Nově zvolený člen Školního parlamentu získává mandát ode dne svého zvolení až do konce téhož školního roku.

 

§5. Referendum

Čl. 1. O konání referenda hlasují členové Školního parlamentu pomocí většinovým hlasováním všech členů.

Čl. 2. Žáci v referendu rozhodují o důležitém rozhodnutí Školního parlamentu.

Čl. 3. Referendum probíhá individuálně, účast je dobrovolná, volba tajná a přímá.

 

§6. Zákon o hlasování

Čl. 1. Standardním způsobem hlasování je, když se pro daný návrh hlasuje, ať už kladně či záporně, pomocí většinového hlasování všech přítomných členů na schůzi.

Čl. 2. Hlasování je všeobecné a veřejné, provádí se pomocí zvednutí ruky a za volbu nemůže být nikdo potrestán.

Čl. 3. Výjimky stanovuje Ústava.

 

§7. Členové

Čl. 1. Každý člen Školního parlamentu má právo se vyjadřovat a věnovat se jakémukoli tématu školy a Školního parlamentu.

Čl. 2. Každý člen má právo při schůzi Školního parlamentu předložit návrh zákona či akce, o jejímž přijetí či nepřijetí se rozhoduje dle zákona o hlasování (§6).

Čl. 3. Každý člen dělá svojí práci svědomitě, nepřijímá při ní žádného úplatku, ani není nikým nucen.

Čl. 4. V případě, že člen nedbá svých povinností, nedodržuje morální kodex Školního parlamentu (§13), poruší zákon o mlčenlivosti (§17) nebo častou absencí na schůzích (§14), může být pomocí zákona o hlasování (§6) vyloučen.

 

§8. Průběh schůzí

Čl. 1. Začátek schůze zahajuje předseda Školního parlamentu, místopředseda, tajemník nebo jiná odpovědná funkce stanovená Školním parlamentem.

Čl. 2. Každé téma, návrh zákona či nápad musí být řádně prodiskutován a o jejím schválení může rozhodnout hlasování.

 

§9. Schůze

Čl. 1. První schůze nových členů Školního parlamentu proběhne ještě v červnu téhož školního roku, kdy byli zvoleni, na této schůzi si odhlasují své vedení.

Čl. 2. Schůze Školního parlamentu se musí konat minimálně jednou do dvou týdnů.

Čl. 3. Za školní rok se musí Školní parlament minimálně dvakrát sejít s ředitelem školy a předložit mu své nové návrhy na změny, přičemž první schůze s ředitelem školy musí být provedena do 60. dne od začátku nového školního roku a druhá musí být provedena mezi 120. až 30. dnem před ukončením školního roku.

Čl. 4. Do potřebné kvóty počtu schůzí Školního parlamentu nejsou započítány schůze, které jsou brány za neplatné (§10).

 

§10. Neplatné schůze

Čl. 1. Schůze je brána za platnou v případě, že byl schůze Školního parlamentu přítomen alespoň jeden člen z jedné třídy, a že byla takto přítomna většina tříd.

Čl. 2. Schůze je brána za neplatnou, nezúčastní-li se jí alespoň jeden člen vedení Školního parlamentu nebo koordinátor.

 

§11. Pravidla svolávání schůzí

Čl. 1. Schůzi svolává výhradně předseda Školního parlamentu, popřípadě jeho zástupci za jeho neúčasti nebo na popud samotného předsedy Školního parlamentu, popřípadě koordinátora.

Čl. 2. Schůze se může konat v libovolný den pracovního týdne a musí se konat v libovolné místnosti na půdě školy.

 

§12. Zápisy ze schůzí

Čl. 1. Z každé schůze Školního parlamentu musí být uvedeny zápisy o zákonech a návrzích, které se projednávali na schůzi a stanovy Školního parlamentu k projednaným návrhům, musí být uvedena přítomnost členů, případná vyloučení členů či jiné závažné situace, které během schůze proběhly.

Čl. 2. Zápis je prováděn na zápisový arch k tomuto účelu přizpůsoben.

Čl. 3. K tomuto úkolu je svěřen zapisovatel Školního parlamentu.

 

§13. Morální kodex

Čl. 1. Každý žák, který vstoupí do Školního parlamentu, přijímá morální kodex, který byl schválen Školním parlamentem:

1. Nepřekřikovat se a naslouchat si

2. Nezesměšňovat se a vzájemně se neurážet

3. Nepoužívat vulgární výrazy

4. Řešit školní problémy

5. Předávat spolužákům nezkreslené informace

6. Spolupracovat v týmu

7. Zúčastňovat se schůzek

8. Přicházet včas

9. Respektovat názory druhých

10. Být dobrým reprezentantem ZŠ

Čl. 2. Každý člen Školního parlamentu, který nedodržuje a soustavně ignoruje tento morální kodex, může být vyloučen.

 

§14. Neaktivita

Čl. 1. Člen, který se nemůže zúčastnit schůze Školního parlamentu, musí za svou osobu poslat jiného člena Školního parlamentu ze své třídy nebo někoho ze svých spolužáků jeho vlastní třídy.

Čl. 2. Člen může být za svoji častou absenci na schůzích vyloučen, v tomto případě se postupuje podle daného zákona (§15).

Čl. 3. Za častou absenci se považuje, nezúčastní-li se člen posledních 3 schůzí Školního parlamentu.

 

§15. Vyloučení

Čl. 1. Člen může být vyloučen za nedodržování zákonů, Ústavy a povinností.

Čl. 2. Návrh na vyloučení ze Školního parlamentu může podat jakýkoli člen.

Čl. 3. Metodu při rozhodování o vyloučení stanovuje zákon o hlasování (§6).

Čl. 4. Vyloučený člen musí bezprostředně opustit místnost jednání Školního parlamentu a nadále se nesmí zúčastnit schůzí Školního parlamentu.

Čl. 5. Jestliže nepodá žádost o obhajobu (§16) nebo před parlamentem neuspěje ve své obhajobě, je nahrazen jiným žákem ze své třídy.

Čl. 6. O náhradě vyloučeného člena rozhoduje zákon o dovolbě (§4).

Čl. 7. Tato moc, vylučovat členy ze Školního parlamentu, nesmí být nikým zneužita.

 

§16. Obhajoba

Čl. 1. Vyloučený člen má možnost obhajoby před Školním parlamentem, který většinovým hlasováním rozhodne, jestli vyloučenému členovi navrátí zpět jeho mandát nebo jestli si benevolentní přístup nezaslouží.

Čl. 2. Vyloučený člen má možnost podat obhajobu do týdne ode dne vyloučení, pokud do stanovené lhůty nepodá obhajobu, je to vnímáno jako souhlas s vyloučením.

Čl. 3. V případě, že vyloučený člen požádá předsedu nebo jeho zástupce o obhajobu, musí být uspořádána schůze Školního parlamentu.

Čl. 4. Jestliže v obhajobě neuspěje, je vyloučený po celý zbytek školního roku, může se však zúčastnit následujících voleb do Školního parlamentu.

 

§17. Zákon mlčenlivosti

Čl. 1. Každý žák je zavázán zákonem mlčenlivosti, který platí jak v období jeho mandátu, tak platí i v období po jeho vyloučení, ukončení mandátu nebo i po jiných formách ukončení členství ve Školním parlamentu.

Čl. 2. Na veškeré informace, které mohou poškodit dobré jméno školy, Školního parlamentu nebo školních organizací, jakožto i o dohodnutých smlouvách, spoluprací i možné kooperace školy, Školního parlamentu i školních organizací, se vztahuje zákon mlčenlivosti.

Čl. 3. Členové Školního parlamentu nemohou svévolně prozrazovat tajná rozhodnutí Školního parlamentu ani školy, porušují tím zákon o mlčenlivosti.

Čl. 4. Porušením zákonu o mlčenlivosti a jejím potrestání stanoví zákon (§18).

 

§18. Porušení zákona mlčenlivosti

Čl. 1. Porušení zákona mlčenlivosti (§17) se člen Školního parlamentu dopouští těžkého zneuctění zákonů a může dostat následující tresty, buď kázeňský trest, který může udělit škola nebo vyloučení ze Školního parlamentu (§15).

Čl. 2. O způsobu potrestání rozhodne hlasování dle zákona o hlasování (§6).

Čl. 3. V případě, že je viník vyloučen, neplatí §16.

 

§19. Spolupráce Školního parlamentu

Čl. 1. Školní parlament může spolupracovat s dalšími školními organizacemi, které můžou být i z jiných škol.

Čl. 2. O schválení spolupráce s jinou školní organizací je potřebné většinové hlasování všech přítomných žáků (§6).

Čl. 3. Návrh na spolupráci s jinou školou může předat Školní parlament vedení školy.

 

§20. Školní akce

Čl. 1. Školní parlament může navrhnout, vyhlásit a organizovat akci žáky školy.

Čl. 2. Návrh na akci může být odsouhlasen pouze většinovým hlasováním všech přítomných členů parlamentu (§6).

Čl. 3. Návrh na školní akci může Školní parlament předat vedení školy.

 

§21. Privilegovaní členové

Čl. 1. 1. předseda Školního parlamentu a 1. místopředseda Školního parlamentu jsou privilegovanými členy. I po opuštění ZŠ Dubeč mají právo se zapojovat do dění Školního parlamentu, mohou zastávat povinnosti zapisovatele, fungují jako dozorci nad dodržováním Ústavy, mohou předkládat návrhy a podílet se na fungování Školního parlamentu.

Čl. 2. Vztahuje se na ně zákon mlčenlivosti, morální kodex atd.

 

§22. Nestranickost

Čl. 1. Školní parlament je založen na základech individuality a vlastní zodpovědnosti, proto bylo a je zapovězené jakékoli zakládání parlamentních i mimo parlamentních stran, které by odstartovaly soutěž mezi stranami. Školní parlament si klade za cíl, aby se řešili problémy žáků, a ne aby se z půdy Školního parlamentu stalo bitevní pole stran.

Čl. 2. I přesto je možné jednou v budoucnu povolit tvorbu stran pomocí změny Ústavy.

 

§23. Ústava

Čl. 1. Ústava musí být schválena 4/5 hlasy všech přítomných členů.

Čl. 2. Pro školní rok 2013/2014 je možné měnit Ústavu podle zákona o hlasování (§6).

Čl. 3. Od školního roku 2014/2015 se může Ústava měnit pouze pomocí většinového hlasování všech členů Školního parlamentu.

Čl. 4. Veškeré zásahy do Ústavy musí být takové, aby neohrozily samotnou existenci Školního parlamentu a Ústavy jako takové a nesmějí být ohroženy její základní principy demokracie.

Čl. 4. Veškeré nedodržování Ústavy před jejím schválením je tolerováno a nemůže být potrestáno zpětně.

Čl. 5. Ode dne, kdy nabývá na účinnosti, je její nedodržování trestáno podle platných zákonů.

 

§24. Účinnost Ústavy

Čl. 1. Ústava nabývá v účinnosti dnem jejího schválení.

 

 

Jakub Cinibulk, předseda Školního parlamentu v. r.

 

Štěpán Bady, místopředseda Školního parlamentu v. r.

 

Mgr. Pavlína Ticháčková, koordinátor Školního parlamentu v. r.